четверг, 26 января 2012 г.

Розрахунок авансових платежів з ПДФО та приклад заповнення декларації для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування

Із вступом в силу Податкового кодексу України та його убивчої, для багатьох приватних підприємців – платників єдиного податку, норми пункту 139.1.12,

згідно якого юридичні особи – платники податку на прибуток не можуть відносити до витрат, витрати у зв’язку із придбання товарів чи послуг у фізичної особи – платника єдиного податку, підприємці,

бізнес яких був побудований на роботі з юридичними особами, обрали два шляхи. Перший – припинити підприємницьку діяльність та почати процедуру ліквідації СПД. Звичайно, такий шлях обрала меншість підприємців.

Більшість підприємців – платників єдиного податку обрали другий шлях – перехід на загальну систему оподаткування. Загальна система для фізичних осіб має свої особливості у порівнянні зі спрощеною. Про основні відмінності можна почитати у статті Як обрати систему оподаткування.

Стаття дещо втратила свою актуальність, у зв’язку із вступом в силу Податкового кодексу та втратою чинності майже всіх основних законів, що регулювали систему оподаткування України до цього. Проте, основні відмінності залишилися.

Відмінність, про яку піде мова у цьому пості заключається у порядку сплати податку на доходи фізичних осіб фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування, порядку розрахунку авансових платежів з ПДФО та порядку подання звітності.

Подання звітності для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування
Відповідно до пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу приватні підприємці – фізичні особи на загальній системі оподаткування повинні подавати декларацію з податку на доходи фізичних осіб за результатами календарного року. Строк подання декларації – 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року.

Однак, щойно зареєстровані підприємці, або ті, які тільки перейшли на загальну систему оподаткування, повинні подати податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за результатами першого кварталу роботи (пункт 177.5.2 ПКУ).

І в першому і в другому випадку підприємець має спрогнозувати свій дохід на поточний рік. Від цієї суми і будуть розраховуватися авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб, які підприємець на загальній системі оподаткування повинен сплачувати по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).

Коли слід робити перший авансовий платіж?
Слід навести останнє речення пункту 177.5.2 ПКУ: «Платники податку розраховують та сплачують авансові платежі у строки, визначені підпунктом 177.5.1 пункту 177.5 цієї статті, що настануть у звітному податковому році».

Постає питання, коли підприємець повинен здійснити перший платіж?
Розлянемо це питання на прикладі. Підприємець перейшов на загальну систему з другого кварталу. Коли він сплачує перший авансовий платіж?

Підприємець подав декларацію з ПДФО за результатами першого кварталу та визначив очікуваний дохід на поточний рік. Декларація подана 5 серпня. Підприємець не повинен сплачувати перший авансовий платіж до 15 травня, оскільки він ще не визначив очікуваний дохід на поточний рік у декларації. Перший авансовий платіж він здійснює до 15 серпня.

Як визначити очікуваний чистий дохід для розрахунку авансових платежів на поточний рік?
Шукаючи інформацію в інтернеті та читаючи форуми для приватних підприємців та бухгалтерів я помітив, що під час подання декларації з податку на доходи фізичних осіб за результатами першого кварталу роботи може бути два варіанти. Все залежить від того, яку позицію по даному питанню приймають податкові інспекції на місцях.

Відповідно до пункту 177.5.1 ПКУ «авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік».

Перший варіант. Підприємець, у податковій декларації з ПДФО, визначає очікуваний дохід. Цей дохід він визначає виключно на свій розсуд. А все тому, що в нього немає даних для розрахунку, оскільки він у минулому році не був на загальній системі оподаткування, не визначав свій чистий дохід та не сплачував ПДФО від підприємницької діяльності.

В цьому випадку підприємець може вказати будь яку суму, виходячи з якої він буде сплачувати авансові платежі.

Другий варіант стикається з категоричною позицією податковців на місцях, які не приймають декларацію, якщо рівень податкового навантаження не відповідає, на їхню думку, допустимому рівню. В цьому випадку вони вимагають, визначати очікуваний рівень чистого доходу на поточний рік виходячи із його суми за перший квартал.

Якщо сума чистого доходу за перший квартал, на їхню думку, замала, то він встановлюється ними. На одному з форумів читав про суму чистого доходу, яку вимагають вказувати податківці, в розмірі 4 500,00 тис.грн. на квартал. Якщо вона, менша, то декларація не приймається.
Як поступати в даній ситуації, вирішувати кожному окремо, адже завжди можна надіслати декларацію поштою.

Приклад розрахунку авансових платежів
У податковій декларації з податку на доходи фізичних осіб за другий квартал вказана сума очікуваного чистого доходу на поточний рік в розмірі 8 000,00 грн.
Сума ПДФО складає 8 000,00 * 15% = 1 200,00 грн.

Скільки строків сплати авансових платежів у нас залишилось до кінця року? Декларація за другий квартал подається до 10 серпня, тобто у нас залишається два строки сплати – до 15 серпня та до 15 листопада.

Розраховуємо суму авансового платежу 1 200,00 / 2 = 600,00 грн.
Отже, підприємець повинен сплатити авансових внесків до 15 серпня на суму 600,00 грн. та до 15 листопада на суму 600,00 грн.

Заповнення декларації з ПДФО за перший квартал
На сьогоднішній день діє стара податкова декларація з податку на доходи фізичних осіб. Її форма затверджена Наказом Головної державної податкової інспекції України «Про затвердження Інструкції «Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю»" від 21 квітня 1993 року N 12.

Дуже древній документ. З його назви ми дізнаємося, що колись ДПА називалася Головною ДПІ України. ГДПІУ – дуже смішна абревіатура, чи не так?
Про те, як заповнювати цю декларацію з урахуванням вимог Податкового кодексу, ДПА роз’яснила у своєму листі від 09.02.2011 №3618/7/17-0417.

Спробуємо заповнити податкову декларацію з ПДФО для підприємця, що перейшов на загальну систему оподаткування, за другий квартал та визначемо в ній розмір авансових платежів.
Отже:

Розділ 1.1 – не заповнюємо.
Розділ 1.2 – не заповнюємо.
Розділ 1.3
Види діяльності за кодом КВЕД, за здійснення яких одержано доход
Сума одержаного валового доходу
Витрати, пов’язані з одержанням доходу
Сума чистого доходу
Сума податку, сплаченого авансом та утриманого підприємствами
Роздрібна торгівля


40 000,00 32 000,00 8 000,00
Всього
Розділ 1.4 – не заповнюємо.
Розділ 2 – не заповнюємо.
Розділ 3.1 – прочерк.
Розділ 3.2. Відповідно до листа ДПА від 09.02.2011 №3618/7/17-0417 «В пункті 3.2 Розділу 3 декларації фізичні особи – підприємці відображають очікуваний дохід на 2011 рік та суму авансових платежів з розбивкою по строках сплати, визначених пп. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177 Кодексу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня, до 15 листопада).»

Припустимо, що ми виходимо від розміру чистого доходу за перший квартал роботи на загальній системі. Тобто, 8 000,00 * 3 = 24 000,00 грн. Авансові платежі складатимуть 24 000,00 * 15% = 3 600,00 грн. Так як у нас залишається дві дати сплати авансових платежів, то 3 600,00 / 2 = 1 800,00 грн. Отже:

3.2. Одночасно повідомляю, що в наступному 20__ році я передбачаю одержати оподатковуваний сукупний доход 24 000,00 грн. Авансові платежі: до 15 серпня – 1 800,00 грн., до 15 листопада – 1 800,00 грн.
Розділ 4 заповнюємо за наявності даних.

источник http://byhgalter.com

Комментариев нет:

Отправить комментарий